Sağlık

Yoga Yapmanın Yararları Nelerdir?

Yoga yapmanın asıl amacı zihni berraklık ve huzura kavuşturmak için yenilemektir. Bu huzur hissini sağlamak için asana ve pranayama uygulamaları yapılmaktadır. Yoga diğer egzersiz türleri gibi kemikler ve kaslar üzerinde baskı yapmaz. Aksine yoga vücudu rahatlatarak yavaş yavaş canlandırır. Yoga vücudunu yenilemesi sebebi ile zihni günlük hayatın hızlı ve yoğun temposundan kaynaklanmakta olan olumsuz durumlardan ve düşüncelerden uzaklaştırmaktadır. Olumsuzlukları ortadan kaldıran yoga insan ruhunu iyimserlik ve umut ile doldurmaktadır. Yoga ile sağlıklı bir yaşam ve manevi yönden mutlu olma ile ilgili tüm zorlukların üzerinden gelinebilir. Kısaca yoga yeniden doğuşu temsil eder. Kimler yoga yapabilir sorusunun cevabı gayet basittir. Erkek, kadın, yaşlı, genç, zayıf, şişman, esnek olan, esnek olmayan, sürekli egzersiz yapan, egzersiz yapmayan kısaca yoga yapmak isteyen ve yogayı hayatına katmaya karar veren her yaş grubundan insanlar yoga yapabilir.

Yoga ile Zayıflamak Mümkün Müdür?

Yoga zayıflatır mı sorusu yoga ile ilgili akıllara en çok takılan sorulardan biridir. Yoga için doğrudan zayıflatır demek mümkün olmasa da yoga sayesinde doğru beslenme alışkanlığı kazanılması ile yogaya uygun beslenme yapılarak saf doğal ve kolay bir şekilde sindirilen gıdalar tercih edilmesi halinde bilinçli bir şekilde metabolizmanın daha düzgün bir şekilde çalışması sağlanarak kilo verilmesine yardımcı olur. Bu açıdan bakıldığı zaman doğrudan olmasa bile dolaylı yoldan yoga yaparak zayıflamak mümkün olabilir.

Haftada Yoga Kaç Kez Yapılmalıdır? Yoga Seansları Ne Kadar Sürer?

Ortalama bir yoga seansı 90 dakika civarında sürmektedir. Yogaya yeni başlayan kişiler için haftada bir defa eğitmen eşliğinde yoga yapılması önerilmektedir. Bireysel olarak yapılan yoga  çalışmalarının haftanın diğer 6 günü, günde bir veya iki defa yarım saat civarında yapılması önerilmektedir. Daha geniş Vakti olan kişiler günde 2 defa yoga yapabilir.  Yoga yaparken önemli olan disiplinli ve düzenli bir şekilde bu işin yapılmasıdır. Yoga haftada kaç kez yapılmalı diye karar verilmesi gerekirse önemli olan şeyin kaç kere yoga yapıldığından çok ne kadar disiplinli ve düzenli olarak yapıldığıdır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı