Sporun Vücudumuza 8 Farklı Faydası

Sporun Vücudumuza 8 Farklı Faydası

Sporun Vücudumuzu Koruduğu Riskler

Hastalık riski azalması sporun vücudumuzda en önemli etkileri arasında yer almaktadır. Pasif kalmamak adına spora günlük hayatımız da yerinin olmasına muhakkak dikkat edilmelidir.

Yapılan aktiviteler vücudu sağlıklı kıldığı gibi aynı zamanda vücuda dirençlik ve sağlam bir duruş katkısı da sağlar. Kilo kaybına sebebiyet verdiği gibi fiziksel olarak pek çok yararları da bulunmaktadır. Vücudu dengede tutarak fiziksel görünümü sabitler ve daha göz alıcı bir vücut yapısına sahip olmanızı sağlar. Spor sadece kilolu insanlar tarafından tercih olmamalı, zayıf insanların da yapmaları vücutlarına oldukça fayda sağlayacaktır ve dayanıklılık kazanacaklardır.

 Daha güçlü kemiklere sahip olunur. Kemiklerin vücudu ayakta tuttuğunu herkes elbette bilir. Spor bir çok kemik hastalığını gibi kemik hastalıklarını önler.

Kas kütlesi etkili ve güçlü bir antrenman yapılmasının sonucunda kaslardaki faaliyet artış gösterir.

Esneklik, yoga yapımında vücudunuzda oldukça etki sağlayacaktır.

Duygusal açıdan spor, zekâyı geliştirmekle birlikte hafızayı da güçlendirir.

Vücut kompozisyonu yağların kemik ve kasların orantısını ayarlar.

Liderlik , tek başına yapılan sporlarda araştırma sonucu tenis gibi benzeri oyunlar çocuklarda matematik gücünü artırması  ile liderlik ve becerilerini ön planda tuttuğu görülmekte.

Sporun Psikoloji de Etkisi

Spor yapmanın etkisi özgüveni ön plana koyması ile psikoloji için de en önemli bir yarar sağlar. Benlik değerini etkileme potansiyeli de bulunmaktadır. Bireysel sporlarda genellikle çocuklar için bir özgüven geliyor. Basketbol, beysbol, yüzme ve tenis gibi.

Düzenli Sporun İnsan Zihninde Oluşturdukları

Düzenli sporda öğrenme kabiliyeti artar ve yapılan spor sonucu kişi kendini oldukça iyi hisseder. Karşınıza çıkan olumsuz bazı ruh durumlarını daha az yaşamanıza sebebiyet verir. Özgüveni yerine getirir ve bu spor ile gerçekleşen kişisel bir durumdur. Her zaman vücut zinde kalır ve hazır tutar. Akıl hastalığı gibi duygu durumlarında güçlük katar. Bağışıklık  sistemine güçlük verir. Stresi aza indirdiği gibi mutluluk hissi oluşumuna katkı sağlar.

Spor, sağlık beyin düşünce fiziksel vücut açısından, hayatımızı baştan aşağı değiştirir ve vücudumuzun daha sağlıklı kalması yönünden katkıda bulunur.

Kredi Finansman
Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir