Teknoloji

Akıllı Saatler Ne Kadar Güvenilir?

Teknolojik yenilikler ile beraber gelen önemli bir sorun her zaman kişisel verilen ve özel hayatın gizliliği sorunu.

Esas olarak bizler hem teknolojinin sınırsız nimetlerinden sınırsızca faydalanmaya çalışıyoruz hem de aynı zamanda kişisel ve hayati verilerimizin eskisi gibi bizden başkaları tarafından asla bilinemeyeceğine inanıyoruz veya inanmak istiyoruz.

Bugün bir kesim tarafından kollumuzdaki akıllı saatler bir bakıma bileğimizdeki casuslar olarak kabul ediliyor. Bu adı gibi akıllı cihazlar bir çok kişisel bilgimize rahatlıkla erişebilir ve günlük hayatta bankacılık işlemlerinden epostalarımıza kadar bir çok şifremize erişebilir veya bunları algılayabilir durumdalar.


Türkiye’de en son Kaşıkçı cinayeti ile gündeme gelen apple watch’ın marifetleri esas olarak kullanıcılarının bile tam olarak bilmediği ölçüde rahatsız edici olabilir. Kaşıkçı cinayeti sırasında Türk yetkililer cinayetin tüm ses kaydını tüm ayrıntıları ile dinlediler ve hatta bunu bir efsane gibi saklamak yerine başka ülke yetkilileri ile de paylaştılar. Bu durum aslında birçok kişi dile getirmek istemese de akıllı saatlerimiz veya telefonlarımızdaki ses kayıtlarının devlet yetkilileri veya bunlara ulaşmak isteyen üçüncü kişilerce kolayca dinlenebildiğini gösterdi. Güvenlik uzmanları, akıllı saatlerimizin sadece hareketlerimizi izleyerek şifreleri ve PIN’leri de algılayabileceğini uyarıyor. Yani akıllı saatlerimiz aslında tahmin ettiğimizden daha fazla kişisel bilgimizi biliyor. Bu saatler sahip oldukları gelişmiş hareket sensörleri ile elimizin hareketlerini izleyerek bankamatik veya POS cihazına girdiğimiz şifremizi öğrenebiliyor. Hatta bu el hareketlerimiz arasındaki küçük hareket farklarını algılayarak şifrelerimizi ele geçiren bazı casus yazılık ve uygulamalar bile var. Bu uygulamalar kolaylıkla saat veya telefona indirdiğimiz uygulamalar ve oyunlar içerisine gizlenebiliyor.

Rusya merkezli dijital güvenlik şirketi Kaspersky akıllı saatlerin aynı zamanda bir Truva atı olabileceği konusunda kullanıcıları uyardı. Kaspersky akıllı saatlerin el hareketlerinizi okuyarak çok karmaşık şifreleri bile algılayabildiğini söylüyor. Firmaya göre akıllı saatlerdeki dâhili ivmeölçerler ve jiroskoplar her hareketinizi gizli olarak kaydediyor. Yine firmaya göre akıllı saatlerdeki bu teknolojik sensörlerin kalp ritminizi veya sportif hareketlerinizi ölçümlemesi aslında bunların şirin gözüken ve buzdağının da görünmeyen kısmı.

Akıllı saatiniz sizin bütün hareket ve alışkanlıklarınızı zaten kaydediyor ve analiz ediyor. Bu analizler en masumane şekilde şirketlerin pazarlama çalışmaları için veri tabanı oluşturmakta kullanılıyor. Ses verileriniz ise kaydedilen başka bir unsur. Akıllı saatler ve telefonlarınız uygulamaları vasıtasıyla neredeyse 24 saat sesinizi de kaydediyor ve hatta duyarlı bazı algılayıcıları ile belli kelimeler söylendiğinde daha aktif hale gelerek bir nevi size kulak kesiliyor.

Diğer yandan bu saatler sadece kart şifrelerimizi değil saklamak istediğimiz bütün kişisel şifreleri, email şifrelerimizi ve hatta güvenlikli iş yerimize girerken kullandığımız şifreleri bile biliyor. Kaspersky bu gibi casus yazılımların internet kullanımını arttırmaları veya bazı uygulamaların devreye girmemesi zamanda devreye girmesi gibi sinyaller ile kendini belli ettiğini söylese de bunları tamamen tespit etmek çok zor.


Bugün Amerika’da birçok güvenlikli devlet tesisinde akıllı telefonların yanında akıllı saatlerinde kullanılması kesinlikle yasak. Ancak gelişen teknoloji bu gibi ürünleri saat olmazsa kulaklı, kulaklık olmazsa bileklik şeklinde yani mutlaka başka ve daha akıllı bir formda hayatımıza sokmaya devam ediyor. Bugün ipods kulaklıkların bile içinde akıllı jiroskoplar var ve hareketlerimizi izleyip başka akıllı cihazlar ile kablosuz bağlantı kurabiliyor. Kişisel güvenliğin gelişen teknoloji karşısında her geçen gün biraz daha çaresiz kaldığı günümüzde tabi bu tip konularla muhatap olmamanın ve bilgilerini korumanın basit bir yolu daha var. Bu cihazları kullanmamak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı