Eğitim

Açık öğretim Fakültesinde Başarılı Olmanın Yolları

Açık öğretim aslında doğru çalışma prensibi ile gayet başarılı sınav sonuçları ile geçebileceğiniz bir sisteme dayalıdır. Fakat sürekli derse katılma zorunluluğu olmaması nedeni ile genellikle tam olarak odaklanamayan öğrenciler dersleri gereğinden eksik çalışırlar fakat bazı açık öğretim ders çalışma teknikleri ile bu süreçten oldukça yüksek notlar ile geçebilmek mümkündür.

Ders Çalışırken Nelere Dikkat Etmeli: Öncelikle açık öğretim sınavlarına çalışırken kesinlikle artık çok geç cümlesini kurmamalısınız. Eğer yoğun bir süreç için çok fazla ders çalışmadıysanız yine de vazgeçmemelisiniz. Açık öğretim sınav geçme taktiklerini uygularsanız sizi her zaman daha iyi puanlar gelecektir.

  1. Soruları okurken dikkat edin, çünkü hatalı anladığınız soru bildiğiniz bir cevabı yanlış vermenize sebep olacaktır.
  2.  Tam olarak anlamadığınız sorularda ısrarcı olmayan bu size sadece zaman kaybettirecektir.
  3. Kodlamalarınıza dikkat edin, yanlış kodlama doğru cevaplarınızın boşa gitmesine neden olacaktır.
  4. Yoğunlaşamadığınız zamanlar soruları çözmeye devam etmeyin mutlaka çok kısa bir ara verin, bunu bir yudum su içerek ya da gözlerinizi kapatarak yapabilirsiniz.
  5. Önceki sayfalarda yapamadığınız soruları aklınızdan çıkarın, hangi soru üstünde iseniz onunla ilgilenin.
  6. Uzun sorulardan korkmayın, bu tür sorular bazen göründüğünden kolay olabilirler.
  7. Paragraf sorularında mutlaka önce soruyu okuyun, bu sizin paragrafı okurken sorunun cevabını bulmanızı sağlayacaktır.
  8. Zaman konusunda asla bonkör olmayın. Eğer soruyu çözme yönteminiz sizi sonuca götürmeyecek gibi ise ısrar etmeyin ve alternatif çözümlere geçin veya diğer sorulara bakın. Her soru için çok fazla zaman harcama lüksünüz yok.

Açık öğretim de Ders Nasıl Çalışılır: AÖF ders çalışma püf noktaları denildiği zaman aklınıza gelecek ilk şeyin ara sınavlar olmasıdır. Aslında ara sınavın yüzde si oldukça düşük görünmektedir. Fakat %30 olan bu oran çok küçümsenecek bir oran değildir. Eğer ara sınavdan yüksek bir not alırsanız geçme ihtimaliniz çok fazla artacaktır. Çünkü final sınavının da %30 unun ara sınav konularında çıkacağını düşünürsek final 1/3 lük kısmına zaten çalışmış olacaksınız.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı