GÜNDEM:
Marmaray açılışı durakları ve tarihi.

 MARMARAY NERELERE GİDİYOR? 

HANGİ DURAKLAR VAR?
*MARMARAY KAÇ GÜN ÜCRETSİZ OLACAK? BAŞBAKAN SÜREYİ UZATTI
*MARMARAY HAKKINDA ÇILGIN İDDİALAR, TAMAMLANMADAN MI AÇILDI?
*MARMARAY'DA CEP TELEFONU ÇEKECEK Mİ?
İstanbul'un iki yakasını birleştiren ve dünyanın en uzun tünellerinden biri olan Marmaray'ın açılışı Amerikan basınında da yankı buldu

İstanbul'un iki yakasını birleştiren ve dünyanın en uzun tünellerinden biri olan Marmaray'ın açılışı Amerikan basınında da yankı buldu. ABD'de yayın yapan bazı gazete ve televizyonlar, Marmaray projesi için, ''Bir çok Osmanlı hükümdarının rüyasıydı'' ifadesine yer verdi.
Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde görkemli bir açılışla faaliyete geçen Marmaray, ABD'nin çeşitli gazete, televizyon ve internet sayfalarında yer buldu. Amerikan Televizyonu ABC, internet sayfasında ''Türkiye'nin Asya ve Avrupa bölümlerini ilk defa demir yolu ile bağlayan tünel açılıyor'' başlığıyla duyururken, tünel projesinin 150 yıl öncesinde bir Osmanlı Sultanına ait olduğunu belirtti.
Televizyon kanalı, Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlığındaki hükümetin büyük projelerinden biri olan Marmaray'ın ülke ekonomisinin canlılığına katkıda bulunduğunu belirtirken, halkın bir kesimi tarafından protesto edildiğine de değindi.
Projenin 2005 yılında, 4 yılda bitirilmek üzere başlatıldığını belirten ABC televizyonu, kazı çalışmalarında 4. Yüzyıl Bizans dönemine ait önemli arkeolojik bulgular nedeniyle geciktiği bilgisine yer verdi.
Projenin ilk defa Osmanlı Sultanı Abdulmecid tarafından dillerindirildiğini ve Sultan Abdulhamit döneminde konunun mimarlarla görüşüldüğünü belirten ABC televizyonu, Marmaray'ın Başbakan Erdoğan'ın büyük çaplı projelerinden sadece bir tanesi olduğunu aktardı.
- ''Bir çok Osmanlı hükümdarının rüyasıydı''
Wall Street Journal'ın (WSJ) üç gün önce, '' Dünyanın en derin batırma raylı tüneli açılıyor'' başlığı ile ön haber olarak duyurduğu açılış haberi bugün, ''Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasında yeni tünel bağlantısı'' şeklinde tekrar verildi.
WSJ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen tünel projesi için, ''Bir çok Osmanlı hükümdarının rüyasıydı'' ifadesini kullanırken, ''Tünelin tamamlanması hükümetin on yıl süren ekonomik başarı hikayesinin bir delili olmuştur'' cümlesine yer verdi.
Amerikan gazetesi WSJ, bununla birlikte, Türkiye'nin 3. Köprü, 3. Havalanı ve Kanal İstanbul gibi dev projeleri de gerçekleştirmek istediğini belirtirken, bu projelerin getireceği borç yükünün hükümetin bütçesini zorlayabileceği görüşüne yer verdi.
Gazete, Başbakan Erdoğan'ın projelerde önceliği, kendisi ile Osmanlı ataları arasında bağ kuracak ve ülkenin gelecekteki refah için çimento gibi sağlam bir zemin oluşturacak şekilde programladığı yorumunda bulundu.
ABD'nin en meşhur internet gazeteleri arasında yer alan Huffington Post isimli medya kuruluşu da Marmaray açılışını birinci sayfadan görenler arasındaydı.
İnternet gazetesi, Türkiye'nin dev projelerinden biri olan Marmaray hakkında detaylı teknik bilgilere yer verirken, deprem bölgesi olan İstanbul'da bazı endişeleri de beraberinde getirdiği bilgisini aktardı.
Huffington Post da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın, tünelin 9.0 büyüklüğündeki bir depreme dayanacak güçte inşa edildiği şeklindeki açıklamasına yer verdi.

Marmaray'ın açılışının dualarla ve yapılmasına Sözcü Gazetesi kullandığı ifadelerle tepki gösterdi.
Asrın projesi Marmaray'ın açılışı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda gerçekleştirildi, en anlamlı bayram bugün yaşandı.
Avrupa ve Asya kıtalarını 4 dakikada geçebilme olanağı sağlayan Marmaray'ın açılışı dualarla yapıldı. Devletin zirvesinin tam kadro katılımıyla gerçekleştirilen açılışta Japonya Başbakanı ve Somali Cumhurbaşkanı da hazır bulundu.
SÖZCÜ: MARMARAY'IN AÇILIŞI TÜRKİYE'Yİ BÖLDÜ
Öte yandan, Cumhuriyet tarihinin bu en önemli olayı Sözcü Gazetesi tarafından anlamsız şekilde eleştirilmeye çalışıldı.
Gazetenin internet sitesinde, Marmaray'ın açılışının 29 Ekim'de gerçekleştirilmesinin kutlamaları iki kutba ayırdığı iddia edildi. Buna göre, Türkiye'de iki ayrı kutlama yapılmış oldu, Türkiye bölündü.
LAİK TÜRKİYE'DE DUALI, TEKBİRLİ AÇILIŞ OLMAZ MI?
Açılışın dualarla ve tekbirlerle yapılmasına da tepki gösteren Sözcü'nün internet sitesi, dualı açılışı anlatırken "laik Türkiye" vurgusunu özellikle yaptı.
İŞTE SÖZCÜ'NÜN İNTERNET SİTESİNDEKİ O BÖLÜM

Osmanlı Zamanındaki Projeler[değiştir | kaynağı değiştir]
Bu çalışmaların ilki, köprü olarak 1500 yıllarında Leonardo da Vinci tarafından Sultan II. Bayezid Han'a sunulmuştur.[kaynak belirtilmeli] Bu projede Haliç üzerine bir köprü düşünülmüş, ayrıca bir açılır kapanır köprünün de Boğaz'a yapılması teklif edilmiştir.[kaynak belirtilmeli] Uzun yıllar böyle bir proje hayata geçmemiş, ancak 1836 yılına gelindiğinde Haliç'te ilk köprü hizmete girmiştir.
İstanbul Boğazı'nın altından geçecek bir demiryolu tüneli düşüncesi ilk kez 1860'lı yıllarda Sultan Abdülmecid tarafından dile getirildi.[kaynak belirtilmeli] Abdülhamit zamanında, 1902'de Amerikalı mühendisler Tünel-i Bahri'nin beratını aldılar. Proje, Salacak-Sarayburnu arasında, denizin altına dikilen 16 sütunun üzerinden geçen bir tüneli kapsıyordu. 1980'li yıllarda Boğaziçi Köprüsü'nün trafiğe yetmemesi üzerine yeni bir köprü ya da bir denizaltı tünelinin yapılması gündeme gelmiştir.[17] [18]
Dünyadaki Örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]
İnşa edilen ilk batırma tüp tünel, 1894 yılında kanalizasyon amaçları için Kuzey Amerika'da inşa edilmiştir. Trafik amaçları için bu teknik kullanılarak yapılan ilk tüneller de Amerika Birleşik Devletlerinde inşa edilmiştir. Bunlardan ilki, 1906-1910 yıllarında inşa edilen Michigan Merkezi Demiryolları tünelidir. Avrupa'da, bu tekniği ilk uygulayan ülke Hollanda olmuştur; ve Rotterdam'da inşa edilen Maas Tüneli 1942 yılında hizmete açılmıştır. Asya'da bu tekniği ilk uygulayan ülke Japonya olmuştur ve Osaka'da inşa edilen iki tüplü karayolu tüneli (Aji Nehri Tüneli) 1944 yılında hizmete açılmıştır. Buna karşılık bu tünellerin sayısı, 1950li yıllarda sağlam ve etkisi kanıtlanmış bir endüstriyel teknik geliştirilene kadar sınırlı düzeyde kalmıştır; bu tekniğin geliştirilmesinden sonra ise birçok ülkede geniş ölçekli projelerin yapımına başlanabilmiştir.

Marmaray
Marmaray istasyonları

Halkalı
Mustafakemal
Küçükçekmece
Florya
Yeşilköy
Yeşilyurt
Ataköy
Bakırköy
Yenimahalle
Zeytinburnu
Kazlıçeşme
Yenikapı
Sirkeci
İstanbul Boğazı
Üsküdar
İbrahimağa
Söğütlüçeşme
Feneryolu
Göztepe
Erenköy
Suadiye
Bostancı
Küçükyalı
İdealtepe
Süreyya Plajı
Maltepe
Station on track
Cevizli
Station on track
Atalar
Station on track
Başak
Station on track
Kartal
Station on track
Yunus
Station on track
Pendik
Station on track
Kaynarca
Station on track
Tersane
Station on track
Güzelyalı
Station on track
Aydıntepe
Station on track
İçmeler
Station on track
Tuzla
Station on track
Çayırova
Station on track
Fatih
Station on track
Osmangazi
Station on track
Gebze
Track end end
1987 yılında ilk geniş kapsamlı fizibilite etüdüyle, projenin ana hatları belirlendi. Güncellemelerle proje aşaması 1998 yılında biten Marmaray'ın inşasına 2004 yılında başlandı.[16]
Yeraltı Araştırmaları
1985-1987 arasında ilk yer araştırmaları başladı. 2004 yılındaki çalışmalarda 460 metre derinlikte elde edilen bulgular çalışmalar açısından risk taşımaktaydı. Tünel zemininin 4 metre yukarısında bu riskler artmaktadır. Bu riskten dolayı zemin sağlamlaştırılmıştır.
Arkeolojik Kalıntılar
9 Mayıs 2004'te arkeolojik kazılar başladı. Uzman arkeologlarla ve İstanbul Arkeolojik Müzeler Yönetimi altında, önemli tarihi kalıntılar çıkarılmıştır. Suyun altında yapılan araştırmalar bütün dünyada büyük heyecan uyandırdı. Marmaray bütçesiyle bu yüzyıllar öncesinden gelen hazineler gün yüzüne çıkarılmıştır. İlgili kurumlar Marmaray projesi sırasında yer altındaki tarihi eserlere en az düzeyde zarar verecek şekilde çalışmaları düzenlemişlerdir. Etkilenebilir alanlar hakkında kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Teklif aşamasının hemen öncesinde, güzergahı boyunca tarihi yapıları bir envanterini hazırlanmış ve uyum pozisyonu tespit edildi. Proje kapsamında Asya yakasında; Üsküdar, Ayrılıkçeşme ve Kadıköy, Avrupa yakasında; Sirkeci, Yenikapı ve Yedikule'de bulunan tarihi eserler gün yüzüne çıkarılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şehir planlama müdürlüğü çıkan tarihi eserlerle Yenikapı'da bir müze yapacaktır. Gelecekte Yenikapı müze-istasyon şeklinde gemi batıkları ve el yapımı tarihi ürünlerle çalışacaktır.
Kültür ve Tabiat Varlıklarını İstanbul Bölge Koruma Kurulu onayı ile, Yenikapı cut & cover istasyonu sitesinde tarihi yapılar tasfiye edildi ve istasyon inşaatı tamamlandıktan sonra yeniden inşa edilecektir. Koruma Komitesi çözümleri uyarınca, Kızıltoprak, Bostancı, Feneryolu, Maltepe, Göztepe, Kartal, Erenköy, Yunus ve Suadiye istasyonları, tarihi özellikleri nedeniyle, mevcut yerlerde muhafaza edilecektir. 
Bazı Tarihi Eserler;
36 gemi
Liman
Sur
Tünel
Kral mezarı [21]
Toplamda 11.000 bulgu ve eser. [22]
8.500 yıl öncesine ait ayak izleri (36-42 ayak numaralarına sahip, ortalaması 38 olacak şekilde) [23]
19 Nisan 2012 itibariyle 390 ayak izi (Bu sayının 1.000'e ulaşacağı tahmin ediliyor.)
Buluntuların yüzünden projenin uzaması yüzünden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından aşağıdaki açıklama yapılmıştır:
Bizim dönemimizde başladığımız proje aslında 2010'a yetişebililirdi. Bize gecikmek yakışmaz, ertelemek yakışmaz. Sürekli yok arkeolojik şey, yok çömlek çıktı, yok şu çıktı, yok bu çıktı ile önümüze engeller koydular. Bunlar insandan çok daha mı önemliydi. Yok kuruluydu, yok yargısıydı bunlara takılıp kaldık. 3 sene bizi engellediler. Marmaray'ın işletmeye açılmaması değil maddi kaybı da ciddi noktada. Bundan sonra engel mengel tanımıyoruz, bedeli ne olursa olsun.
—26 Şubat 2011 Recep Tayyip Erdoğan
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

BAYRAMDA EN BÜYÜK İMTİHAN!ATEŞ DÜŞTÜĞÜ...
İç burkan olay Konya'da meydana geldi. Konya 'nın Seydişehir İlçesi'nde balık tutmaya giden ailenin 13...

Haberi Oku