TOPLUM:
TAŞERON İŞÇİLER EYLEM YAPTI TAŞERONDA SON DURUM
TAŞERON İŞÇİLER EYLEM YAPTI TAŞERONDA SON DURUM

Karayollarında çalışan Yol-İş Sendikası’na üye taşeron işçiler bütün illerde "Adaleti Arıyoruz" çağrısıyla "vizitiye çıkma" eylemi gerçekleştirdi.

Karayollarında taşeron işçisi olarak çalışan taşeron işçiler, yargının kendilerinin Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi olduğuna dair karar olmasına rağmen kadroya alınmamalarını protesto için vizite eylemi yaptı.

8 bin 761 taşeron işçisi davayı kazanmasına rağmen ve Ulaştırma Bakanlığına, Karayolları Genel Müdürlüğü'ne, Maliye Bakanlığı'na, Çalışma ve Soysal Güvenlik Bankalığı'na müracaatların yapılmasına rağmen kadro verilmiyor. Yargıtay kararı uygulanmıyor

Yol-İş Sendikası Başkan Yardımcı İsmail Tan, yaptığı açıklamada, Türkiye’de bütün illerde sendikaya üye taşeron işçilerin, seslerini duyurmak amacıyla topluca "Adaleti Arıyoruz" çağrısıyla "vizitiye çıkma" eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tan, karayollarında taşeron işçi olarak çalışanlar hakkında yargı kararlarıyla, Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi oldukları yönünde karar verilmesine rağmen, siyasiler tarafından bu kararın uygulanmadığını belirtti. Yargı kararının ayaklar altına alındığını vurgulayan Tan, “8 bin 761 taşeron işçisi davayı kazanmasına rağmen ve Ulaştırma Bakanlığına, Karayolları Genel Müdürlüğü'ne, Maliye Bakanlığı'na, Çalışma ve Soysal Güvenlik Bankalığı'na müracaatların yapılmasına rağmen kadro verilmiyor. Yargıtay kararı uygulanmıyor. Sendika olarak bu konuda bizim hassasiyetimiz var” dedi.

‘ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ENGELLEDİ’

Kadro alınmadığı takdirde bu davayı Anayasa Mahkemesine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceklerini vurgulayan Tan, şunları kaydetti: “Bir yandan da diyalog içerisinde olmaya çalışıyoruz ancak bunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bilhassa engelledi. Biz yargıya gitmişiz ve Mahalli Mahkeme onay vermiş ve davayı Yargıtay’a taşımış ve Yargıtay da bizim lehimize onaylamıştır. Yargıtay kararıyla, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün işçileridir diye tescillemiştir. Yargıtay kararları kedilerine intikal ettirilmiştir. Defalarca toplantı yaptık Maliye Bakanlığı da ‘haklısınız’ dedi ancak maalesef siyasi irade son yedi sekiz aydır ‘kötü örnek teşkil eder’ diyerek ‘yapamayız’ diyor. Biz de diyoruz ki bu 600 bin işçiyle bizim alakamız yok. Çünkü onlar daha dava safhasındalar ve daha dava bile açmamış. Bir buçuk yıl önce mahkemelerimizi sonuçlandırdık ve üç yıllık bir mücadelen sonucunda bugün biz bu kadroyla bekliyoruz.”

‘KADRO VERİLENE KADAR SOKAKLARDAYIZ’

Van’da 18. Bölge müdürlüğünde toplanan yüzlerce Yol-İş Sendikası üyesi taşeron ve kadrolu işçiler, taşeron işçilerin mahkeme kararına rağmen kadroya alınmamalarını protesto ederek bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

İşçiler adına basın açıklaması yapan Türkiye Yol-İş Sendikası Van 1 no’lu Şube Başkanı Salih Yargıtay tarafından onaylanmasına rağmen Karayolları Genel müdürlüğünün işçileri kadroya almadığını belirterek “İşçiler kadroya alınmadığı gibi birilerinin çabalarıyla karayollarının tüm bölgeleri özelleştirilmeye kapatılmaya çalışılıyor” dedi. Karayollarının yaptığı işlerinin büyük bir kısmının müteahhit şirketlere peşkeş çekildiğini belirten Çamlı bu durumun kabul edilebilecek bir tarafının olmadığını söyledi. Çamlı Karayolları 18. Bölge olarak yapılması gereken işlerin birçoğunun genel müdürlük tarafından yapılan yazılı ve sözlü baskılar sonucu müteahhit firmalara verildiğini söyledi. Karayollarına ait hizmet binalarının ve iş makinelerinin bedelsiz ya da çok cüzü bir miktara taşeron şirketlere kiralandığını belirten çamlı bu durumun haklı savunulabilecek bir tarafı var mi diye sordu. Çamlı son olarak kadro taleplerinin karşılanıncaya kadar sokaklarda olmaya devam edeceklerini belirtti.

ELAZIĞ’DA VİZİTEYE ÇIKTILARElazığ’da Karayolları 8’inci Bölge Müdürlüğü’nde toplanan taşeron şirketlerde çalışan işçiler, sendika başkanlarının açıklaması ardından Harput Devlet Hastanesi’ne kadar ıslık, alkışlarla slogan atarak yürüdü.

Yargıtay kararına rağmen kadroya alınmadıkları için psikolojilerinin bozulduğunu belirten işçilere, 'Geçmiş olsun' dileklerini ileterek konuşmaya başlayan Yol-İş Sendikası Elazığ 1 No’lu Şube Başkanı ve Türk-İş Elazığ İl Temsilcisi Mehmet Kara, şöyle dedi; "Sevgili üyelerimiz, öncelikle 'Geçmiş olsun.' Bizler bugün Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı çeşitli birimlerde çalışan işçiler olarak, 3 yıldır süren belirsizliğin sinirlerimizi tahribatı sonucu hastalandık. Biz Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 'taşeron işçisi' dediği, mahkemelerin ve yüksek yargının; 'işe girdikleri ilk günden beri Karayolları Genel Müdürlüğü’nün işçisidir' dediği işçileriz."

Kara, 27 aydan bu yana, kadro bekleyen taşeron işçilerinin psikolojilerinin bozulduğunu ifade eden, "Yargıtay, karayollarında taşeron işçisi adı ile çalıştırılan işçilerin işe başladıkları tarihten beri, Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi olduğuna karar verdi. Bu karar üzerinden tam 27 ay geçti. 27 aydır bekleyen işçilerin sonunda sabır taşları çatladı ve bugün onları doktora götüreceğiz. Bizim kaybettiğimiz aylar ve yılların tahribatı ve yalan haberlere inanmanın yarattığı ruh hali psikolojimizi bozdu. Onun için hastalandık. Bugün ülke çapında yaklaşık on bini aşkın işçi hastalanmıştır. Hastaneye gideceğiz ama ilaç Ankara’da ve hükümetin bir kararına bağlıdır, bunu biliyoruz. İşçilerin yasal, haklı ve meşru haklarına saygı duymayanları, biz de 30 Mart günü duymayacağımızı kamuoyuna açıklıkla ilan ediyoruz" diye konuştu.

YOZGAT'TA TAŞERON İŞÇİLER EYLEM YAPTIKarayolları Genel Müdürlüğü, Yozgat 65'inci Şube Şefliği'nde çalışan 60 taşeron işçi, bu sabah hasta sevki alarak 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Sabah işyerlerine giden işçiler, işbaşı yapmadan topluca yürüyüşe geçip, Yozgat Devlet Hastanesi'ne gitti. Burada, 60 işçinin bir anda muayene olma imkanının olmaması üzerine işçiler, sağlık ocaklarında aile hekimlerine muayene olarak, hasta sevklerini işleme koydu. Kadro beklentilerinin karşılık bulamadığını ifade eden işçiler, şu açıklamayı yaptı:

"Hepimiz; ekmeğimizin peşindeyiz. Karnımızı doyuracak kadar ekmek istiyoruz. Amacımız; bağcıyı dövmek değil. 2012 yılında, Yargıtay tarafından onanan mahkeme kararı hükümet tarafından uygulanmıyor. Bizler; Karayolları 65'inci Şube Şefliği'nde hizmet alımı kapsamında çalışan işçileriz. Biz, ya kadromuzu yada tazminat haklarımızı istiyoruz. Bazı şubelerde arkadaşlarımız işten çıkartılıyor ancak hepsi mahkeme kararıyla geri dönüyor. Hepimizin ruhsal durumu bozuldu. Bunun için de hastaneye geldik. Bugün çalışma olmayacak."

SİVEREK'TE TAŞERON İŞÇİLERDEN EYLEMUrfa'nın Siverek ilçesinde, taşeron olarak çalışan 52 işçi, kadro taleplerini dile getirmek için basın açıklaması yaptı ve ardından toplu halde viziteye çıkarak mesaiye gitmedi. Sabah işyerlerinin önünde toplanan ancak mesaiye gitmeyen işçiler, kadro beklentilerinin karşılık bulmasını istediklerini ifade etti. Kadroya alınmalarına yönelik mahkeme kararı bulunmasına rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu haklarının 2 yıldır ötelendiğini söyleyen Yol-İş Sendikası işyeri temsilcisi Ali Dusak, "Yargı kararları çok açık ve net ortadayken 2 yılı aşkın süredir Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ötelenmekte ve uygulanmamaktadır. Bütün sektörlerde olduğu gibi Karayolları işçileri de bu kölelik düzeninden kurtulmak, güvence altında çalışmak ve yargı kararının uygulanarak kadro verilmesini bekliyor. Umarız yetkililer bu sese kulak verip yargı bağımsızlığına yardımcı olmak amacıyla bu sorunu çözülmesine katkı sunar ve kadromuzu verirler" diye konuştu.

MERSİN'DE KARAYOLLARI İŞÇİLERİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI 


Mersin 5.Bölge Karayolları önünde basın açıklaması yapan Yol-İş üyesi taşeron işçileri mahkeme kararlarına rağmen taşeronlaşmayı ve kadro verilmesini protesto etti.

Basın açıklamasını okuyan Yol-İş Şube Başkanı ve Çukurova Bölge Temsilcisi İrfan Gültekin; “Çalışan, vergi ödeyen, yasalara eksiksiz uyanlar olduğumuz halde; neden Anayasa ve yasalardan eşit yaralanamadıklarını belirterek şöyle devam etti. Mayıs 2010’da Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde “taşeron işçi” adı ile çalıştırılan 9 bin işçi olarak evrensel ve anayasal bir hak olan “sendika üye olma” hakkımızı kullanmaya kara verdik. Amacımız sendikamıza üye olarak ,kurumda imzalanan toplu iş sözleşmesinden yaralanmaktır. Ulaştırma ve Habercilik Baklanlığından ve Başbakandan haklı,yasal ve hukuki olan talebin gereğini yapılmasını istediklerini belirterek.İş kazalarının üçte birinin yol ve yapı işçisi olduğunun altını çizen Gültekin . Eğer Yol-iş üyeleri sokaklara inmişse diyalog adına tüm yolların bittiğini söyleyerek.”İşçilerin yasal,haklı ve meşru haklarına saygı duymayanları biz de 30 Mart günü d
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ayse 5 ay önce

Allah belasini versin boyle basbakanin

Misafir Avatar
orhan 6 ay önce

Artık yeter verin su kadroları allah aşkına

Misafir Avatar
TAŞERON 6 ay önce

taşeron işçilerini saglık kurumlarının her yerinde çalıştırıyorlar denetleme yapılmıyor şirketler boşluk dolduran hertürlü hizmet veren hertürlü işler yaptırılısın baskısı uygulanıyor artık yeter sayın çelik görevinizi yerine getiriniz kadrolu taşeron işçisi ayrimi yapmayiniz akp oy beklemeyiniz

Misafir Avatar
ibrahim guner 6 ay önce

Adalet diyorsunuz adaleti kazandık daha ne istiyorsunuz zaten ise giren adamlar sizden kendi adamlarınız bari yapmayın ey y akp duy sesimizi ne yapalım siz söyleyin

Misafir Avatar
ramazan yetis 6 ay önce

ben burada bütün iş arkadaşlarıma sesleniyorum gelin bu 2014 mart seçimlerinde hangi siyasi partisi bizim bu çilem izle son verirse biz bütün oylarımızı onları verelim ve hep beraber gelin ankara ya meclisin önünde eylem yapalım ben bütün arkadaşlarımı davet ediyorum bir gün belirleyelim hep beraber gidelim

Misafir Avatar
Mevlüt 7 ay önce

Yeter

Misafir Avatar
SİVEREKLİ 7 ay önce

sayin bakanim yeter artik köleli̇ge son ver yukarida allah var tabi̇allaha i̇naniyorsaniz

Misafir Avatar
Baha bayrak 7 ay önce

Tasarona kadro ıstıyoruz beledıye karayolları saglık yeter artık kadro verın

BİMERŞİKAYET DİLEKÇESİ BAŞBAKANLIK İSTEK...
BİMER NEDİR? BAŞBAKANLIK İSTEK HATTINA SİZDE SORUNLARINIZI YAZIN ÇÖZÜM BULUNSUN ( HER TÜRLÜ SIKINTI...

Haberi Oku