GÜNDEM:
Kamuda Çalışan Taşeron işçilere ve 4-C'lilere kadro Müjdesi! Kadrolar Veriliyor...

 Taşeron işçilerin günlerdir beklediği  müjdeli haber geldi. Beklenen torba yasada neler var? Yerel seçim öncesi kadroların verileceği ve 600 bini aşan taşeron işçilerin kamuda kadrolu olması için karar alındığı öğrenildi, peki bu ayrıntılarda neler var taşoren ve 4c liler nasıl haklara sahip olacaklar ne zaman yürülüğe giricek peki kıdemlerini alabileceklermi hepsinin ayrıntılarını sizlere ileteceğiz...


Ocak sonu ya da şubat ortasına kadar Torba Yasa’ya bir madde eklenerek ya da Bakanlar Kurulu kararı ile kadro izni çıkacak. Kamuda sayıları 600 bine yaklaşan taşeron işçilere kadro yolu açıldı. Edinilen bilgiye göre konu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) görüşüldü ve karara bağlandı.
seçimlere 3 aydan az bir süre kala kamu, taşeron işçilere yeni düzenlemeler getirerek taşeron işçilerine kapıyı açmaya hazırlanıyor. Türkiyede taşeron işçilerin sayıları 600 bini bulan taşeron işçilerin kamuda kadrolu olması için karar alındığı öğrenildi.
FAİZ OLMAYACAK 
Bir af da Genel Sağlık Sigortası (GSS) için gelecek. 18 yaşını dolduran; çalışmayan ve öğrenci olmayanların, gelir testine girerek belirlenen gelir düzeyi üzerinden GSS primi ödemesi gerekiyor. Eğer gelir testine girilmezse, her ay için en üst düzey olan 257 lira prim borcu birikiyor. Konuşulan formüle göre; bu kişilere gelir testine girmesi için3 ay süre tanınacak. Gelir testinde, ödemeleri gereken prim miktarı ortaya çıkacak. Bu miktar geriye yönelik olarak hesaplanacak. Faiz veya gecikme zammı uygulanmadan bu miktara 12 taksit imkanı getirilecek. İlk taksit ödenir ödenmez sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlanılabilecek. ay tam ücret alınacak. İkinci ve üçüncü çocukta süre uzayacak.
Milyonlar torba yasayı bekliyor. 4-Cliler ve taşeron işçilere kadro, Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borcu olanlara af, doğum yapan çalışana kreş desteği ve esnek çalışma geliyor

ÇALIŞAN ANNEYE KOLAYLIK
Doğum teşviği paketi de önemli düzenlemeler içeriyor. Doğum izni biten kadın çalışana aylık 300 lira kreş yardımı verilmesi gündemde. Daha çok çocuğa doğum borçlanması yapılabilmesi üzerinde duruluyor. Esnek çalışma imkanı da olacak. Gündeme gelen formüle göre; annelerin çalışma saatleri kreş saatlerine göre ayarlanacak. Eksik çalışılan saatlerin ücretini devlet verecek. İlk çocukta 6 ay tam ücret alınacak. İkinci ve üçüncü çocukta süre uzayacak.
Ocak sonu ya da şubat başında taşeron işçilerin kadroya alınması planlanırken bunun için gerekli olan yasal düzenlemenin ya Torba Yasa’ya konularak ya da Bakanlar Kurulu kararı ile gündeme geleceği öğrenildi.

Yıllardır tartışma konusu olan kamuda çalışan taşeron işçiler ile ilgili, yerel seçimlere 3 aydan az bir süre kala ciddi bir adım atılıyor. Kamuda çalıştığı halde kamudaki haklardan yararlanmayan taşeron işçilerle ilgili pazarlıklar uzun süredir devam ediyordu.

Kamuda sağlık, temizlik, güvenlik ve dağıtım alanlarında çalışan taşeron işçilerin kadroya geçişi sırasında birikmiş kıdemlerinin ne olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Geçişin kıdem tazminatları ile mi yoksa, kıdemler silinerek mi yapılacağı konusunda görüşmeler sürüyor. 
Bu işçilerin bir bölümü taşeronun değil kamunun işini yaptıklarını öne sürerek dava açmış ve büyük çoğunluğu da bu davaları arka arkaya kazanmıştı. İşte dava açıp kazananların kamuda kadrolu olarak işe alınacağı konuşulurken, tamamı için böyle bir çalışma gündeme geldi.

Doğum teşviği paketi de önemli düzenlemeler içeriyor. Doğum izni biten kadın çalışana aylık 300 lira kreş yardımı verilmesi gündemde. Daha çok çocuğa doğum borçlanması yapılabilmesi üzerinde duruluyor. Esnek çalışma imkanı da olacak. Gündeme gelen formüle göre; annelerin çalışma saatleri kreş saatlerine göre ayarlanacak. Eksik çalışılan saatlerin ücretini devlet verecek. İlk çocukta 6 ay tam ücret alınacak. İkinci ve üçüncü çocukta süre uzayacak.

4C'lilere kadro, taşeron işçilerine iyileştirme, 2000 yılından sonra emekli olanlara intibak, Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borcu olanlara af, doğum teşviği paketi gibi çok sayıda düzenlemenin torba tasarıda olması bekleniyor. Bu düzenlemelere henüz son şekli verilmedi. Ancak bunlarla ilgili konuşulan formüller var. Edinilen bilgiye göre; Bağ- Kur affının kapsamı genişleyecek. Daha önce 24 ay ve üzeri borcu olanlar için bu düzenlemenin yapılacağı belirtiliyordu. Şimdi bu sürenin 12 aya çekileceği ifade ediliyor. Gündeme gelen formüle göre; 12 ay ve üzerinde Bağ-Kur prim borcu olanlara, 3 aylık süre tanınacak. Bu sürede ödeme yapılmazsa Bağ- Kur'lunun borcu ve borçlu olduğu sigortalılık süreleri silinecek. Prim borçlusu, silinen sigortalılık süresini daha sonra borçlandığı takdirde tekrar kazanacak. Emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyanlar, silinen süreden dilediği kadarını canlandırıp ödeyebilecek. 
 
Bir af da Genel Sağlık Sigortası (GSS) için gelecek. 18 yaşını dolduran; çalışmayan ve öğrenci olmayanların, gelir testine girerek belirlenen gelir düzeyi üzerinden GSS primi ödemesi gerekiyor. Eğer gelir testine girilmezse, her ay için en üst düzey olan 257 lira prim borcu birikiyor. Konuşulan formüle göre; bu kişilere gelir testine girmesi için3 ay süre tanınacak. Gelir testinde, ödemeleri gereken prim miktarı ortaya çıkacak. Bu miktar geriye yönelik olarak hesaplanacak. Faiz veya gecikme zammı uygulanmadan bu miktara 12 taksit imkanı getirilecek. İlk taksit ödenir ödenmez sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlanılabilecek. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mahmut ecer 3 ay önce

bi sirkete özel guvenlik guevlisim ama ssk sorgulamamada 4 c yaziyor bu ne anlama geliyor

Misafir Avatar
iett taşeron işçisi hasbi ta 3 ay önce

kadro versede vermesede her zaman sayın başbakanımızın yanındayız

Misafir Avatar
Mert Yılmaz belediye 4 ay önce

Ben belediyede çalışan taşeronum.bütün yük sırtımızda iken kadroluya verilen zamlar ve ikramiyeler kanımıza dokunuyor.dewletin üwey evlatıyız biz.bırakın artk devletin gerçek emekçilerinin kanını emmeyi.mütayit ve ihale sewdalılarına lanet olsun...

Misafir Avatar
yalan @idris özer 6 ay önce

yalan

Misafir Avatar
ali kamu 6 ay önce

sayın bakanlar siler heşeyi güzel sö lüyor sunuz ama bizleri yeni işe girmişgibi göteriyorlar 1.1 2014 .olarak göteriyorlar yazık bizlere buna çarebulun haklarımızölmesin hakımızkiseleri ondurmaz sayğılar.

Misafir Avatar
emre @Muhammed B. 7 ay önce

yalan

Misafir Avatar
Mehmet 7 ay önce

Huseyin celik acikladi boyle bisey yok yalan haber

Misafir Avatar
murat özden 7 ay önce

F.Çelik, yeşeren umutları bir çırpıda sildi.. Yalnız şöyle bir durum oluştu; Hükümet zan altına girdi! Ya kadro vermeseler 600.000 kişinin oyu ne olacak? Bunların aileleriyle birlikte kaybedeceği oyu siz düşünün...

ELAZIĞ BELEDİYESİ'DEN FİLİSTİN'E DESTEK
Filistin'de yaşanan acı olaylara Elazığ belediye'si sessiz kalamadı.

Haberi Oku