Elazığ Adliyesi'nin Başarılı Hakimleri
 Elazığ'da hakim İsmail Sezgin'in başkanlık ettiği 1'inci ve hakim Sadık Özkan'ın başkanlığını yaptığı 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi, 1 yılda 913 davayı sonuçlandırdı.

Elazığ 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Sadık Özkan; Baskil Karaali Katliamı, Canavar Hala ile Doç.Dr. Gürateş Cinayeti gibi karışık ve ülke gündeminde infial uyandıran davaları kısa sürede karara bağlaması ve sanıklara verdiği rekor cezalarla dikkat çekti.

Elazığ 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2011 yılından 2012 yılına 100 dava devredilirken, geçen yıla ait 400 dava olmak üzere toplam 500 davaya görüldü. Mahkeme Başkanı Hakim Sadık Özkan, 500 davadan 461'ini 2012 yıl içerisinde karara bağlayarak, 2013 yılına sadece 39 dava devretti. 2013 yılına devrolan 39 davanın 25'i ise yakalanmayan sanıklara ait olduğu belirtildi. Davaları haftanın bir gününe sığdıran Hakim Özkan'ın başkanlık ettiği davaların saat: 12.00 ile 14.00 arasında bitmesi ise ayrı bir başarı olarak nitelendirildi.

KAMUOYUNDA BİLİNEN DAVALAR

Elazığ 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sadık Özkan, 2009 yılında baba ve oğullarının kayısı bahçesindeki köylülere pompalı tüfekle saldırısında 6 kişinin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı Baskil Karaali Katliamı davasını 5'nci duruşmada, katliamın 1 numaralı sanığı baba Haşim Yükselen'i 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet ve 90 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırarak karara bağlamıştı.

Özkan, 21 Ekim 2010 günü Elazığ'ın Kovancılar İlçesi'nde kaybolan ve 4 gün sonra cesedi bir apartmanın merdiven boşluğunda çuval içinde bulunan 4 yaşındaki Yunus Yıldırım'ı öldüren 26 yaşındaki hala Muhabbet Yıldırım'ın 2'nci duruşmada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmesine karar vermişti.

Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde kadın doğum uzmanı Doç. Dr. Bilgin Gürateş'in, 28 Nisan 2012 tarihinde ortadan kaybolduktan 3 gün sonra elleri ve ayakları bağlı, halde, kasığından tabancayla vurularak öldürülmüş, toprağa gömülü cesedi bulunmuştu. Hakim Özkan, bu davayı da 3'üncü duruşmada karara bağlamış, cinayetin 1 numaralı sanığı Recai Yıldızhan'ın müebbet hapis ve taksiri indirim uygulanmaması, ayrıca cinayeti ruhsatsız silahla işlediği için ruhsatsız silah bulundurmaktan da 2 yıl hapis, Recai Yıldızhan'ın oğlu Gökhan Yıldızhan'ın cinayet esnasında babasına yardım ettiğine kanaat getirerek müebbet hapis ve taksiri indirim uygulanmaması kararını vermişti.

Duruşmalardaki tatlı-sert üslubu ve esprili soruları ile tanınan 1'İnci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim İsmail Sezgin, ülke gündemindeki kadın cinayetleri arasında dikkat çeken davalardan Bediha Oral cinayetini 3 duruşmada karar bağlamıştı. Sezgin, 7'nci duruşmasına başkanlık edeceği Elazığ Belediyesi Yolsuzluk Davası'nı da 14 Şubat 2013 tarihinde karara bağlayabileceği belirtildi.

652 DAVADAN 452'SİNİ 1 YIL İÇERİSİNDE KARARA BAĞLADI


Elazığ 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İsmail Sezgin, 2011 yılından 2012 yılına devrolan 190 dava ve 2012 yılına ait 425 dava olmak üzere toplam 615 davanın 452'sini 2012 yılında karar bağladı. 2013 yılına devrolan 163 davayı karara bağlama aşamasında olan Sezgin'in 40 davası ise faili yakalanınca yargılanmaya başlanacak olan yakalamalı davalardan oluşuyor.

DAVALARDAN ÖRNEKLER

Elazığ 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İsmail Sezgin, Elazığ'ın Karakoçan İlçesi'nde ayrılmak isteyen nişanlısı 21 yaşındaki Bediha Oral'ı 29 Nisan 2012 günü ailesinin gözleri önünde tek kurşunla vurarak öldürmekten tutuklu yargılanan 25 yaşındaki Akif Yıldırım'ı, 3 duruşmada 'kasten adam öldürmek' suçundan 25 yıl, ruhsatsız silah taşımaktan ise 1 yıl 8 ay olmak üzere toplam 26 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

2005 ve 2010 yılları arasında Elazığ Belediyesi'nin ihalelerine fesat karıştırarak belediyeyi zarar uğrattıkları iddiasıyla Elazığ Belediye Başkanı AK Parti'li Süleyman Selmanoğlu ile 47 kişinin 5 ile 12 yıl arasında hapis cezası istemiyle açılan davaya da başkanlık yapan İsmail Sezgin, sanık ve tanıklara tatlı-sert sorularıyla biliniyor.

Sezgin'in belediye yolsuzluk davasının ilk duruşmasında savunmasını yapan sanıklara hitaben sorduğu şu sorular gazetelerde yayınlanmıştı:

"Suçlama rekoru sende", "Kamu şirketi sahtecilik yapabilir mi demek istiyorsun?", "Çatır çatır ihale alıyorsunuz, bana da bir lokma, bir hırka, işportacı gibi anlatıyorsunuz", "Dur bir dakika. Bir sürü müdür oldu. O zaman o adamlara da yazık. Çok da yüklenme adamlara dur bakiyim", "Hala ayakta kaldıklarına göre bir bildikleri vardır diyorsun yani", "Sizin birime bakmıyorlar mı fazla otobüsünüz yokmuş", "Peki bizden korkmuyor musun şimdi?", "En iyi ihale benimki diyorsun, iddialısın yani", "Akademisyenlik var mı sende, hemen hocalık moduna geçtin", "Uydu görüşmen var mı?", "Bakanlığın yazısında pahalı mı alın diyordu?", "Yine mi vekillik? Asillik nasip olmadı mı sana?", "Bir şey ikram etmeyeceğiz ama hadi bir ara verelim", "Ne sert konuşuyorsun sen öyle, yoksa tarzın mı bu?", "Bayağı iyi bir görevmiş çavuşluk. Kaç tane çavuş var. Başkan'ın gözüne girilince çavuş olunuyor değil mi?"
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

2014 Ramazan Fidyesi Oruç Fidyesi Bu Sene (Fitre...
2014 Oruç fidyesi, bu seneki fidye ücreti, 2014 fidye fiyatı, bu sene fidye ne kadar, fidye kimlere verilir,...

Haberi Oku