Çevre ve Şehircilik Bakanlığı” Web Sitesi Tanıtıldı
Çevre ve Şehircilik Müdürü Hamza Yıldız yazılı bir açıklama yaparak Elazığ Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yeni yapılanması ve yeni web sayfası hakkında bilgiler verdi.
Yıldız açıklamasında; “Elazığ Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü olarak hizmet verdiğimiz kurum web sitemiz www.elazigbayindirlik.gov.tr yenilenerek, Elazığ Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü olarak www.ecs.gov.tr adresiyle değiştirilmiştir. İlgili Kanun uyarınca, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü olarak faaliyetlerimiz devam etmektedir.
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na dönüştürülerek Çevre ve Orman Bakanlığının Çevre ile ilgili birimleri de bakanlımıza bağlanmıştır. Yeni kurulan bakanlık, şehirleşme konusunda tüm ülkeyi kapsayan bir ulusal plan uygulamaya konuldu. KENTGES ile kentleşme ve imar konularında merkezi ve yerel idareler için bir yol haritası çizmektedir. Yeni teşkilat yasası ile Bakanlığımıza 8 Genel Müdürlük tahsis edilmiştir. İl Müdürlüğümüze de 3 yeni şube müdürlüğü tahsis edilmiştir. Türkiye'nin alt yapısı ve üst yapısı tek merkezden planlanacaktır. Yerel yönetimler yetki açısından daha da güçlendirilecektir. Yeni bakanlık ile gecekondu kültürünün tamamen bitirilmesi amaçlanmaktadır. Ülkemizin yarıdan fazlası kentlerde yaşamaktadır. Nüfus artışı dikkate alınırsa yakın zamanda bu sayı çok daha artacaktır, dolayısıyla, sağlıklı, planlı ve modern kentlere ihtiyacımız vardır. Şehirlerimizin çarpıklığı ve plansızlığı son yıllarda ülkemiz için ciddi bir sorundur. Yıllardır yanlış politikalar sonucu ortaya çıkan bu çarpık kentlerin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda afet risklerinin azaltılması ve gecekondu bölgelerinin önlenmesi maksadıyla 648 sayılı KHK ile değişen ve gelişen koşullarda yeni bir örgütlenme ve organizasyon olarak “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı” kurulmuştur. Kentsel dönüşüm projeleri, uygulamaları bakanlığımıza yeni bir görev olarak verilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mekânsal planlamada yaşanan kaosu önlemek için ulusal ve bölgesel ölçekte planların yapılmasını amaçlanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü olarak hazırlanan web sitesinin ilimize ve kurumumuza hayırlı olmasını dilerim” dedi.
 
Haber:Yusuf AKBAYIR
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

2014 Ramazan Fidyesi Oruç Fidyesi Bu Sene (Fitre...
2014 Oruç fidyesi, bu seneki fidye ücreti, 2014 fidye fiyatı, bu sene fidye ne kadar, fidye kimlere verilir,...

Haberi Oku