GÜNDEM:
Kamudaki Taşeron İşçileri Kadro İstiyor
 Karayolları Bölge Müdürlüğü bünyesinde çalışan taşeron işçiler, hükümetten kadro talebinde bulundular.
Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’nün çeşitli birimlerinde taşeron işçi olarak çalışan bir grup, Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Kara ile birlikte Ak parti İl Başkanlığına giderek kadro taleplerini ilettiler.
Ziyarette bir açıklama yapan Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Kara, Karayolları Genel Müdürlüğü 2013 yılında bütün bölgelerde Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yaptığı işlerin tamamının anahtar teslimi yüklenici firmalara ihale edilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını, bu durumun aracı şirketler vasıtasıyla çalıştırılan davacı işçiler dahil bütün işçilerin “ihtiyaç fazlası” haline gelmesine ve işlerini kaybetmelerine yol açacağını söyledi.  
Bunun yanısıra Karayolları Genel Müdürlüğünün sahip olduğu 264.297.153 dolar değerindeki 11 bin 555 adet iş makinesinin de atıl hale geleceğini vurgulayan Kara, Şöyle konuştu: “Türkiye Yol-İş Sendikasının örgütlü bulunduğu Karayolları Genel Müdürlüğü Bölge Müdürlükleri bünyesindeki işyerlerinde yıllardır taşeronlar eli ile işçi çalıştırılmaktaydı.
Sendikasız ve güvencesiz çalıştırılan bu işçilerinin başvuruları üzerine üyelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.
Sendikamız; üyelikleri gerçekleştirilen 6500 civarındaki taşeron işçisinin işvereni görünen aracı firmalarla Genel Müdürlük arasındaki hizmet alım sözleşmelerinin muvazaalı olduğu gerçeğinden yola çıkarak; Karayolları Genel Müdürlüğü aleyhine Ankara İş Mahkemelerinde 6411 dava açmıştır.
Açılan davalardan 4593'ü ilk derece mahkemelerinde lehimize sonuçlanmış ve davacı işçilerin Karayolları Genel Müdürlüğünde çalıştırılmaya başlandıkları ilk günden itibaren Genel Müdürlüğün işçisi oldukları yargı kararıyla tespit edilmiştir. Bu kararlardan 4116'sı Yargıtay’ca onanıp, kesinleşmiştir. Diğerleri ise, devam etmektedir.
Öte yandan Karayolları Genel Müdürlüğünün bu işçilere ihtiyacı olduğu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım'ın Maliye Bakanlığına hitaben kadro talep etmek üzere yazdığı 2.6.2012 tarihli ve 00478 sayılı yazıdan kolaylıkla anlaşılmaktadır.
 Anılan yazıya Maliye Bakanlığınca 60 günlük yasal süre içinde cevap verilmediğinden, talebin zımnen reddedildiği değerlendirilerek Türkiye Yol-İş Sendikası üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak üzere, söz konusu ret işleminin iptali için tarafımızdan Ankara 2. İdare Mahkemesinde (T. 17.08.2012; E.2012/1308) dava açmıştır
Bunun üzerine Karayolları Genel Müdürlüğü 2013 yılında bütün bölgelerde Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yaptığı işlerin tamamının anahtar teslimi yüklenici firmalara ihale edilmesi için gerekli çalışmalara başlamıştır.
Bu durum yalnızca aracı şirketler vasıtasıyla çalıştırılan davacı işçileri mağdur etmekle kalmayacak, bütün işler hizmet alımı suretiyle gördürüleceği için Karayolları Genel Müdürlüğünde yıllardır kadrolu olarak çalışan işçilerin hepsinin “ihtiyaç fazlası” haline gelmesine ve nihayet işlerini kaybetmelerine yol açacaktır.
Ayrıca bu durumun Karayolları Genel Müdürlüğünün sahip olduğu 264.297.153 dolar değerindeki 11 555 adet iş makinesinin de atıl hale gelmesine neden olacağı açıktır.
Görüldüğü üzere Karayolları Genel Müdürlüğünce izlenen yöntem hiçbir sorunu çözmeyeceği gibi telafisi mümkün olmayan yeni sorunlar yaratacaktır.
Bölgemizde ’de 800 e yakın yıllardır karayollarının yaptığı her işi ( yapım, onarım, bakım, etüt, asfalt, , kar mücadelesi ) yapan sendikamız üyesi arkadaşımızın 1 ocak 2013 tarihi itibariyle işlerine son verilmesinin hazırlıkları yapılmaktadır.
sosyal , siyasal çalkantılar doğuracak, kışın ortasında , binlerce aileyi mağdur edecek, açılacak davalarla devlete büyük zararlar verecek, kesinleşmiş yargıtay kararlarını yok sayan bu düşünceden derhal vazgeçilmelidir. Özellikle ilimizde telafisi çok zor olacak sıkıntıların yaşanmaması için ilgililerin hassasiyetle bu konunun üzerine eğilmelerini ummaktayız.”
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
murat balcan 13 ay önce

bende karayollarında 16 yıldır temizlik işçisi olarak çalışıyorum neden hep sendikalı arkadaşlar için uğraşılıp bz temizlik firma personelleri mağdur ediliyoruz bunun giderilmesini istiyoruz

Murat Göğebakan'ın Doktoru İlk Açıklamayı...
Uzman Dr. Erdoğan: "Hastamızın şuuru açık. Genel durumu iyi. Servisin dışında hiçbir şey yapmıyoruz....

Haberi Oku