GÜNDEM:
Halıt Hoca Vefat Etti
 Elazığ’ın manevi önderlerinden Hacı Halit Çakmak vefat etti.

Rahatsızlığı nedeniyle uzun süredir tedavi gören Halit Çakmak, bugün akşam saatlerinde tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.
 
85 yaşında vefat eden Halit Çakmak’ın cenazesi, yarın İzzetpaşa Camiinde Cuma namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından, Harput’taki aile mezarlığında defnedilecek.
 
CHP Parti Meclisi üyesi Muhammet Çakmak’ın da dedesi olan Halit Çakmak, Elazığ’ın manevi değerlerinden biri olarak tanınıyor.
 
Halit Çakmak Kimdir?
Halit Çakmak Hoca Efendi; 1927 yılında Elazığ’ın Sivrice ilçesine bağlı Güney köyünde dünyaya geldi. Babası Osman Efendi, annesi Güllü Hanımdır. Halit Hoca Efendinin çocukluk ve gençlik yılları Güney Köyünde geçti. O zamanın hayat şartlarına göre köy işleri ile uğraşmıştır.

Hoca Efendi, daha küçük yaşlarında iken ailesinden manevi terbiyeyi almış; İslam’ı öğrenip bunu hayatına tatbik etmiştir.

Hoca Efendi, 16-17 yaşlarında iken, merkeze bağlı Tilenzit Köyü’nde bulunan ve İmam Efendinin talebelerinden Hacı Saadettin Efendinin manevi daveti üzerine bu tarikata intisap etmiştir. Halit Çakmak Hoca Efendi tarikata intisabını şöyle anlatır: “ Ben şeyhim Hac Saadettin Efendi’yi hiç görmemiştim ve tanımıyordum da. Bir gün rüyamda bize geldi bana dedi ki; “Oğlum seni bizim tarikata davet ediyorum. Aslında Peygamber (s.a.v) Efendimiz gelecekti ama gelemedi ve beni gönderdi.” diye buyurdu. Bu söz üzerine Hacı Saadettin Efendinin davetinden Peygamber (s.a.v) Efendimizin haberi olduğunu anlayarak , bu tarikata girmeyi kabul ettim. Ertesi gün Tilenzit’e, Hacı saadettin Efendi’nin huzuruna gidip kendisinden ders almak istediğimi söyleyince, O’da bana “Oğlum biz sana bu gece ders verdik ya….!”dedi. Bende bunu kabul ettim ve böylece Cuma Namazı için her hafta Tilenzit Köyü’ne yaya olarak gidip geldim.-Tilenzit Köyü yaya 3.5 saat çekiyordu.-Ve 30 yıl bu böyle devam etti. Bir gün Hacı Saadettin Efendi; “ Oğlum Halit bizim tarikatımız tuzsuz taştır ister yala ister yalama.” Dedi. Bende “ Efendi ben yalamaya razıyım” dedim ve 60 yıldır da yalıyorum, hiç de tuzsuz değilmiş. Çünkü; Hoca Efendi kendi köyünde İmam olmadığı zaman İmamlık yapmıştır. Daha sonra askerlik çağı gelmiş, Hoca’sına vedalaşmaya gittiğinde Hoca’sı biz seni askerliğe değil hocalığa gönderiyoruz.” demiş.
Hoca Efendi’nin askerlik yaptığı Çorum askerlik kışlasında bulunan camide, hem ezan okumuş hem de vakit, Cuma, teravih ve bayram namazlarını kıldırmış. Ezanın Türkçe okunduğu o dönemde kışla içerisinde ezanı Arapça olarak okumuştur.

Hoca Efendi askerlik dönüşü sıra ile Gölbaşı Köyü’nde bir yıl fahri olarak Arındık Köyü’nde altı ay kağıt fabrikası bitişiğindeki camide bir yıl fahri imamlık görevinde bulunmuştur. Sürsürü Mahallesinde çeşitli işlerde çalışmış ve bu arada Sürsürü mahallesi sakinlerinin isteği üzerine Sürsürü Cami’sinde bir müddet imamlık yapmış , açılan bir sınav sonucu yine Sürsürü Cami’sine resmi imam olarak tayin edilmiştir. Sürsürü Cami’sinde toplam yirmi yedi yıl gibi uzun bir süre aynı kürsüde namaz kıldırmış ve 1983 yılında kendi isteğiyle resmen emekliye ayrılmıştır.

Hoca Efendi emekli olduktan sonra, iki yıl da Hacı Nazmi Camii’sinde yine fahri imamlık yapmıştır. Sonraki yıllarda bir köşeye çekilip oturmamış, kendisini ALLAH’ın emir ve yasaklarını anlatmaya adamıştır. Hoca Efendi halk arasında Halit Hoca ismiyle anılıp bilinmektedir. Gerek manevi yaşayışı , gerek ALLAH ve Resul’üne bağlılığı ve gerekse Müslümanları kucaklayan samimi ve içten sohbetleri ile halk arasında büyük bir teveccüh ve sevgi kazanmıştır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
özel olsa 6 ay önce

dün gece halit hocamı rüyamda gördüm saat 3 gibi ağlayarak uyandım ve hala etkisindeyim nurlar içinde abdest alıyorudu konuştuk ayrıntıyı yazmayacam ama inanılmaz duygulandım hocalara pek güvenmem ama halit hocam herhalde yeryüzündeki ender mükemmel bir insandı mekanı cennet olsun allahım ondan razı olsun kurban olayım onu veren allaha halit hocamı allahımı ççoook seviyorum

Misafir Avatar
Osman Doğanay 2 yıl önce

hocama allah rahmet eylesin. mekanı alan cennet olsun hocam. allah cc. kabrini nurlandırsın. mübarek bir akşamda ve mübarek bir günde hak taalaya gittin. yüce rabbim senin gibi allah dostlarının dua ve şefaatlarını biz aciz kullardan esirgemesin.

Misafir Avatar
TAMER TAŞKIN 2 yıl önce

şükürler olsun hasta yatağında ziyaret ettim hayır duasını aldım o mübarek ağzıyla dua etti elini öptüm hamdolsun

Başbakan Erdoğan'dan Gazze'den paralel yapıya...
AK Parti Cumhurbaşkanı adayı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin düzenlemiş olduğu bayramlaşma...

Haberi Oku